29 C
Mumbai
Monday, September 26, 2022

Commonwealth Games 2022, Day 7 Live Updates: India badminton players begin singles campaign

01:00 PM: Mridul Borgohain vs Ross Davis (Jersey) Men’s Singles Section D Round 5 (Lawn Bowls)
02:30 PM: Sarita Romit Singh, Manju Bala Women’s Hammer Throw Qualifying Group A (Athletics)
02:35 PM: Shetty Sanil / Tennison Reeth vs Wong Qi Shen / Tee Ai Xin (Malaysia) Mixed Doubles Round of 64 (Table Tennis)
03:00 PM: PV Sindhu vs Fathimath Razzaq – Women’s Singles Round of 32 (Badminton)
03:03 PM: Hima Das Women’s 200m Round 1 Heat 2 (Athletics)
03:45 PM: Bhavina Hasmukhbhai Patel vs Akanisi Latu (Fiji) Women’s Singles Classes 3-5 Group 1 (Para Table Tennis)
03:45 PM: Baby Sahana Ravi vs Qian Yang (Australia) Women’s Singles Classes 6-10 Group 1 (Para Table Tennis)
04:00 PM: Kidambi Srikanth vs Daniel Wanagaliya – Men’s Singles Round of 32 (Badminton)
03:00 PM: Reddy/Ponappa vs Hemming/Pugh – Mixed Doubles Round of 32 (Badminton)
04:20 PM: Sonalben Manubhai Patel vs Chinenye Obiora (Nigeria) Women’s Singles Classes 3-5 Group 2 (Para Table Tennis)
04:30 PM Onwards: Bavleen Kaur Team Final & Individual Qualification (Gymnastics)
04:45 PM: Amit Panghal vs Lennon Mulligan (Scotland) Men’s Over 48kg 51kg Flyweight Quarterfinals (Boxing)
05:30 PM: Sunayna Sara Kuruvilla / Anahat Singh vs Kuruppu Yeheni / Sinaly Chanithma (Sri Lanka) Women’s Doubles Round of 32 (Squash)
05:30 PM: Raj Aravindan Alagar vs Dan Bullen (England) Men’s Singles Classes 3-5 Group 2 (Para Table Tennis)
06:00 PM: Senthil Kumar Velavan / Abhay Singh vs Reich Luca / Chapman Joe (British Virgin Islands) Men’s Doubles Round of 32 (Squash)
06:15 PM: Jaismine Lamboria vs Troy Garton (New Zealand) Women’s Over 57kg 60kg Lightweight Quarterfinals (Boxing)
06:30 PM: India vs Wales Men’s Group Match Pool B (Hockey)
07:00 PM: Pallikal Karthik Dipika / Ghosal Sourav vs TBD Mixed Doubles Round of 16 (Squash)
08:00 PM: Sagar Ahlawat vs Keddy Evans Agnes (Seychelles) Men’s Over 92kg Super Heavyweight Quarterfinals (Boxing)
08:30 PM: Sathiyan Gnanasekaran / Manika Batra vs TBD Mixed Doubles Round of 32 (Table Tennis)
09:10 PM: Achanta Sharath Kamal / Akula Sreeja vs TBD Mixed Doubles Round of 32 (Table Tennis)
10:00 PM: Aakarshi Kashyap vs Mahoor Shahzad – Women’s Singles Round of 32 (Badminton)
10:00 PM: Reeth Tennison vs TBD Women’s Singles Round of 32 (Table Tennis)
10:00 PM: Sreeja Akula vs TBD Women’s Singles Round of 32 (Table Tennis)
10:45 PM: Manika Batra vs TBD Women’s Singles Round of 32 (Table Tennis)
11:00 PM: Chinappa Joshana / Sandhu Harinder Pal Singh vs Lobban Donna / Pilley Cameron (Australia) Mixed Doubles Round of 16 (Squash)
11:30 PM: Lakshya vs Vernon Smeed – Men’s Singles Round of 32 (Badminton)
11:30 PM: Desai Harmeet / Shetty Sanil vs Elia Iosif / Savva Christos (Cyprus) Men’s Doubles Round of 32 (Table Tennis)
00:10 AM (Aug 5): Achanta Sharath Kamal / Sathiyan Gnanasekaran vs Alleyne Joel / van Lange Jonathan (Guyana) Men’s Doubles Round of 32 (Table Tennis)
00:12 AM (Aug 5): Muhammed Aneed Yahiya and Murali Sreeshankar Men’s Long Jump Final (Athletics)
00:30 AM (Aug 5): Chinappa Joshana / Pallikal Karthik Dipika vs TBD Women’s Doubles Round of 16 (Squash)
00:30 AM (Aug 5): Rohit Tokas vs Xavier Ikinofo (Niue) Men’s Over 63.5kg to 67kg Welterweight Quarterfinals (Boxing)

Note:
All timings are in India Standard Time
Medal matches are marked in bold

Latest news
Related news